Resultatlista Nordic Trophy 2016

Nordic Trophy 2016
1) 2, Scania R560, Berthons Transport & Emballage, Bjärnum.
2) 65, Volvo FH 2016, Henrik Guldager, Danmark.
3) 1, Mercedes Actros 2551 2014, Kuljetus Auvinen, Finland.

Public Choice, Mästarklassen
1) 2, Scania R560, Berthons Transport & Emballage AB, Bjärnum.
2) 1, Mercedes Actros 2551, Kuljetus Auvinen, Finland.
3) 3, Scania R560, Kuljetus Ristimaa, Finland.
4) 7, Scania R620, DMS Entreprenad, Norrköping.
5) 6, Scania R620, Kuljetta Japalvelu J&P Kallinen, Finland.

Public Choice, Utmanarklassen
1) 125, Mercedes-Benz Actros 2551, Ekdahl Miljö, Skurup.
2) 219, Scania R580, Berthons Transport & Emballage AB, Bjärnum.
3) 155, Mercedes Actros, Lundmans Djurtransporter AB, Öjebyn.
4) 65, Volvo FH, Henrik Guldager, Danmark.
5) 230, Scania R730, Enas Transport, Finland.

Sture Bergendahl Memorial
Svempa Bergendahl.

Bästa Styckegodsbil -2013
1) 88, Scania R560, Tommy Mohlins Åkeri, Markaryd
2) 115, Scania R500, Samuelssons Åkeri AB, Nykoppa
3) 208, Scania R560, Ryttners Transport, Varberg

Bästa Styckegodsbil 2014-2016
1) 2, Scania R560, Berthons Transport & Emballage AB, Bjärnum
2) 3, Scania R560, Kuljetus Ristimaa, Finland
3) 193, Scania R730, Team Högakusten AB, Vännäs

Bästa Dragbil med Trailer
1) 4, Scania T580 2003, Julian Davis, Irland
2) 105, Scania R560 2013, Leif Nielsen, Danmark
3) 5, Scania T164 2007, Pouls Bremseservice, Danmark

Bästa Dragbil -2013
1) 126, Scania 2012, Javari, Holland
2) 184, Scania T500 2006, Van Triest Veevoeders BV, Holland
3) 147, Scania 2010, Mil-ton Specialtransporter, Vingåker

Bästa Dragbil 2014-2016
3) 189, DAF XF460, Laurens Röling, Holland
2) 219, Scania R580, Berthons Transport & Emballage AB, Bjärnum
1) 65, Volvo FH, Henrik Guldager, Danmark

Bästa Timmerbil
1) 238, Scania R580, S Gunnarssons Transport AB, Färila
2) 10, Scania R730, Bergs Skogstransporter, Edsbruk
3) 251, Scania R 730, Puunkorjuu Juha Holm, Finland

Bästa Flisbil
1) 207, Volvo FH 750, Anders Johanssons Åkeri, Vaggeryd
2) 145, Scania 164, Linghems Åkeri, Linghem
3) 232, Scania R730, Kuljetus Tynjälä, Finland

Bästa Tippbil
1) 202, Scania R560, Brian Nielsen, Danmark
2) 230, Scania R730, Enas Transport, Finland
3) 166, Scania R730, Bertil Anderssons Åkeri, Motala

Bästa Kombinationsbil -2013
1) 11, Scania R480, T Gahnes Åkeri, Visby
2) 7, Scania R620, DMS Entreprenad, Norrköping
3) 164, Scania R 560, Denny S Frakt AB, Guldsmedshyttan

Bästa Kombinationsbil 2014-2016
3) 174, Scania R560, T Gahnes Åkeri, Visby
2) 160, Scania R, Molanders Transport, Mölnlycke
1) 215, Scania R730, NA Schakt AB, Hindås

Bästa Specialbil
1) 200, Volvo FH 540, Preben O Nielsen, Danmark
2) 155, Mercedes Actros, Lundmans Djurtransporter, Öjebyn
3) 158, Scania R620, Bröderna Nyströms Åkeri, Själevad

Bästa Tank- och Bulkbil
1) 1, Mercedes Actros 2551, Kuljetus Auvinen, Finland
2) 70, Scania R560, Tom Hansen, Danmark
3) 148, Scania R520, Henrik Gustafssons Åkeri, Väring

Best non-Scandinavian Truck
1) 144, Volvo F88 1976, Ken Thomas, Storbritannien.
2) 186, Scania T143 1995, Van Triest Veevoeders BV, Holland.

Long Distance
4, Scania T580, Julian Davis, Irland.

Bästa Lättlastare
1) 67, Mercedes-Benz Sprinter 318 CDI 2007, JP Apu Lempäälä, Finland.
2) 81, Citroën Berlingo, PL´s Fordonsservice AB, Kil.
3) 157, Mercedes 319 Sprinter 2013, Lundmans Djurtransporter, Öjebyn.

Bästa Veteranbil
1) 143, Volvo F88 1977, H.E.Payne Transport Ltd, Storbritannien
2) 250, Scania R142H 1986, Bröderna Eliasson, Mölndal
3) 138, Volvo F89 1975, Team Ekeberg, Norge

Bästa Kultbil
1) 186, Scania T143 1995, Van Triest Veevoeders BV, Holland
2) 97, Scania R143 1991, Henkes, Växjö
3) 98, Scania T143 1995, Svein Mo A/S, Norge

Runner Up (utan rangordning)
83, Scania 142, Hanlinder Entreprenad, Hyltebruk
86, Volvo FMX, Veinge Betong, Laholm
255, DAF XF, Timsfors Bil & Traktortjänst AB, Markaryd
175, Scania R560, JNT AB, Värmdö
162, Scania R580, Bo Eriksson Åkeri, Norrtälje
213, Scania, Jan Johanssons Skogstransporter AB, Köpingebro
61, Scania R450, Daniel Karlsson Transport, Örebro
257, Volvo, Spets Skogstransporter AB, Lysvik
245, Volvo FH540, T Svensson AB, Kristinehamn
80, Volvo FH 500, R van Vark Transport, Holland

Bästa Lack
1) 1, Mercedes Actros 2551, Kuljetus Auvinen, Finland
2) 155, Mercedes Actros, Lundmans Djurtransporter AB, Öjebyn
3) 65, Volvo FH, Henrik Guldager, Danmark

Bästa Inredning
1) 219, Scania R580 2015, Berthons Transport & Emballage AB, Bjärnum
2) 99, Volvo FH750 2016, Turhus Maskin A/S, Norge
3) 65, Volvo FH 2016, Henrik Guldager, Danmark

Bästa Påbyggnad
1) 245, Volvo FH16 Separatlastare, T Svensson Åkeri, Kristinehamn.
2) 131, Scania R580 Lastväxlare, Bredaryds Transport, Bredaryd.
3) 223, Scania R580 Skåpbil, Fredrik Lundgren Transport AB, Insjön.

Bästa Konstruktion Påbyggnad
Floby Nya Bilverkstad – Pris till konstruktören som byggt den vinnande bilen.