Resultatlista Nordic Trophy 2014

Nordic Trophy 2014
1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.
2) Kuljetus-Jalava, Jari Jalava, Akaa, Finland, Scania R620 styckegodsbil.
3) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Lapua, Finland, Scania R560 styckegodsbil.

Public Choice, Mästarklassen
1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.
2) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Lapua, Finland, Scania R560 styckegodsbil.
3) Pouls Bremseservice, Martin Larsen/Poul Andresen, Sakskoping, Danmark, Scania T164 dragbil med tanktrailer.
4) Micke Malmbergs Åkeri, Nicke Thomsson, Romakloster, Scania R620 styckegodsbil.
5) Ekdahl Miljö, Niklas Kristiansson, Skurup, Volvo FH500 lastväxlare med kran.
6) Mikael Nilsson Åkeri, Mikael Nilsson, Björbo, Volvo FH460 styckegodsbil.
7) Runeborgs Åkeri, Håkan Runnheden, Helsingborg, Scania T164 dragbil.
8) DMS Enreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare.
9) P Björk Transport, Peter Björk, Bennäs, Finland, Scania R500 dragbil med djurtransporttrailer.
10) Renax Stängsel, Pelle & Fredrik Andersson, Söderköping, Scania R500 snabblåsbil/betongbil.

Public Choice, Utmanarklassen
1) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil.
2) Kuljetus-Jalava, Jari Jalava, Akaa, Finland, Scania R620 styckegodsbil.
3) Hanlinder Entreprenad, Hans Hanlinder, Hyltebruk, Scania-Vabis L76 tipp- & kranbil, 1966.
4) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Volvo FH16 styckegodsbil.
5) Andreas Transportservice, Andreas Hjorthejm, Kalmar, Volvo FH540 dragbil.
6) Br Holmgrens Åkeri, Fredrik Eriksson, Tavelsjö, Volvo FH500 styckegodsbil.
7) Bergs Skogstransporter, Mattias Berg, Edsbruk, Scania R730 timmerbil.
7) Puunkorjuu Juha Holm, Antti Virolainen, Mellilä, Finland, Volvo FH16 timmerbil.
9) David Johanssons Transport, Fredrik Johansson, Skärhamn, Scania T144 dragbil.
10) Laröd Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania R730 dragbil.

Bästa Dragbil 2012-2014
1) Laröd Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania R730.
2) Mueller Ermensee, Franz Mueller, Ermensee, Schweiz, Scania R520.
3) Andreas Transportservice, Andreas Hjorthejm, Kalmar, Volvo FH540.

Bästa Dragbil -2011
1) Frank Kaemmler Transport, Marcus Neumann, Hamburg, Tyskland, Scania R500.
2) Runeborgs Åkeri, Håkan Runnheden, Helsingborg, Scania T164.
3) Garnborns Åkeri & Maskin, Jens Emanuelsson, Ronneby, Scania T580.

Bästa Dragbil m. egen trailer
1) Pouls Bremseservice, Martin Larsen/Poul Andresen, Sakskoping, Danmark, Scania T164 dragbil med tanktrailer.
2) Leif Nielsen, Aars, Danmark, Scania R560 med bulktrailer.
3) P Björk Transport, Peter Björk, Bennäs, Finland, Scania R500 dragbil med djurtransporttrailer.

Bästa Styckegodsbil
1) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Lapua, Finland, Scania R560.
2) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560.
3) Kuljetus-Jalava, Jari Jalava, Akaa, Finland, Scania R620.

Bästa Tank- och Bulkbil
1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.
2) Linghems Åkeri, Henrik Åberg, Linghem, Scania R730 bulkbil.
3) Österlens Bulk, Bengt Nilsson/Patrik Mårtensson, Brösarp, Scania R730 bulkbil.

Bästa Specialbil
1) Preben O. Nielsen, Peter O. Nielsen, Ballerup, Danmark, Volvo FH540 kranbil.
2) Renax Stängsel, Pelle & Fredrik Andersson, Söderköping, Scania R500 snabblåsbil/betongbil.
3) Benny Rasmussen, Johnny Jensen, Græsted, Danmark, Scania R560 tipp- och kranbil.

Bästa Tippbil
1) NA Schakt, Richard Jakobsson, Partille, Volvo FH16 kassettbil.
2) RH Sora, Finland, Scania R560.
3) Brian Nielsen, Joachim Nielsen, Karise, Danmark, Scania R560 containerbil.

Bästa Kombinationsbil
1) Ekdahl Miljö, Niklas Kristiansson, Skurup, Volvo FH500 lastväxlare med kran.
2). T Gahnes Åkeri, Thord Gahne, Visby, Scania R480 lastväxlare.
3) DMS Entreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare.

Bästa Timmerbil
1) Puunkorjuu Juha Holm, Antti Virolainen, Mellilä, Finland, Volvo FH16.
2) Jan Johanssons Skogstransporter, Kristoffer Johansson, Brösarp, Scania R580.
3) Bergs Skogstransporter, Mattias Berg, Edsbruk, Scania R730.

Bästa Flisbil
1) Telhaug Transport, John Telhaug, Eike, Norge, Scania R620.
2) Anders Johanssons Åkeri, Anders Johansson, Vaggeryd, Volvo FH16.
3) Källtorps Åkeri, Robert Bertilsson/Anders Laul Sörensen, Hova, Scania R730.

Bästa Lättlastare
1) Kuljetus Jalava, Timo Jalava, Akaa, Finland, Mercedes-Benz Sprinter skåpbil.
2) Lundmans Djurtransporter, Erik Lundman, Piteå, Mercedes-Benz Sprinter skåpbil.
3) Havsholm Transport, Jack Havsholm, Köpenhamn, Danmark, Peugeot Boxer skåpbil.

Bästa Veteranbil
1) Bengt Forsgårds Åkeri, Martin Forsgård, Habo, Scania-Vabis LS76 flakbil m. tipp, 1967.
2) Gröndahls Åkeri, Birger Gröndahl/Pontus Gröndahl, Urshult, Scania-Vabis LS76 flakbil m. kapell, 1966.
3) Hanlinder Entreprenad, Hans Hanlinder, Hyltebruk, Scania-Vabis L76 tipp- & kranbil, 1966.

Bästa Inredning
1) Henrik Guldager, Nibe, Danmark, Volvo FH500 dragbil.
2) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil.
3) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.

Bästa Lack
1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.
2) Kuljetus-Jalava, Jari Jalava, Akaa, Finland, Scania R620 styckegodsbil.
3) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil.

Bästa Påbyggnad
1) Kuljetus-Jalava, Jari Jalava, Akaa, Finland, Scania R620 styckegodsbil.
2) Jonsson Lastvagnar, Lars Jonsson, Gävle, Mercedes Actros 2545 växelflaksbil.
3) Ekdahl Miljö, Niklas Kristiansson, Skurup, Volvo FH500 lastväxlare med kran.

Bästa Konstruktion Påbyggnad
Ekeri/OF Ekeri, Finland/Sverige.

Long Distance
Mueller Ermensee, Franz Mueller, Ermensee, Schweiz, Scania R520 dragbil. Avstånd till Jönköping: 155 mil.

Best non-Scandinavian Truck
1) W. Kooyman vof, Henriette & Wout Kooyman, Brakel, Holland, Volvo FH500 dragbil.
2) Mueller Ermensee, Franz Mueller, Ermensee, Schweiz, Scania R520 dragbil.

Runner Up (utan rangordning)
Tullängsskolan, Jenny Linde, Karlskoga, Volvo FH480 växelflaksbil.
Schouwstra Transport, Jelle, Den-Burg, Holland, DAF XF105 dragbil.
S. Gunnarssons Transport, Per Gunnarsson/Sven Gunnarsson, Volvo FH16 timmerbil.
Ernst Auhuber, Sabine Kniebaum/Enrico Single, Berg, Tyskland, Scania R560 dragbil.
Jonsson Lastvagnar, Lars Jonsson, Gävle, Mercedes Actros 2545 växelflaksbil.
Jan Fasth Åkeri, Jan Fasth, Lammhult, Scania R143 styckegodsbil.
Midwinter Transport, Thomas Nilsson, Knäred, Scania R730, dragbil.
W. Kooyman vof, Henriette & Wout Kooyman, Brakel, Holland, Volvo FH500 dragbil.
Sea Container Service, Risto Heporauta, Parola, Finland, Scania R560 dragbil.
Billy Hedströms Åkeri, Billy Hedström, Svenljunga, Scania-Vabis LS76 flakbil, 1966.

Svempas Favoriter
1) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil.
2) Andreas Transportservice, Andreas Hjorthejm, Kalmar, Volvo FH540 dragbil.
3) T Gahnes Åkeri, Niclas Nygren, Strängnäs, Scania R560 lastväxlare.

Best in show
Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil.

Sveriges Finaste Volvolastbil
Br. Holmgrens Åkeri, Fredrik Eriksson, Tavelsjö, Volvo FH500 styckegodsbil.

Sveriges Tuffaste FH16
1) S. Gunnarssons Transport, Per Gunnarsson/Sven Gunnarsson, Volvo FH16 750 timmerbil.
2) Anders Johanssons Åkeri, Anders Johansson, Vaggeryd, Volvo FH16 750 flisbil.
3) J & E Pettersson Åkeri, John Pettersson/Erik Pettersson, Stugun, Volvo FH16 750 timmerbil.
4) Embers Åkeri, Joacim Ember/ Robin Ember, Aneby, Volvo FH16 750 djurtransport.
5) Glenn Johnsson Transport, Johan Söderberg, Åsa, Volvo FH16 750 flishugg.

Sture Bergendahls Hederspris i Nordic Trophy
Leif ”Blondie” Johnsson.