Resultatlista Nordic Trophy 2013

Nordic Trophy 2013
1) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Lapua, Finland, Scania R560 styckegodsbil.
2) Pouls Bremseservice, Martin Larsen, Toreby, Danmark, Scania T164 dragbil.
3) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen/Jaako Honkanen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.

Public Choice, Mästarklassen
1) Pouls Bremseservice, Martin Larsen, Toreby, Danmark, Scania T164 dragbil.
2) Ekdahls Åkeri, Ralf Ekdahl/Anders Håkansson, Malmö, Volvo FH16 styckegodsbil.
3) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen/Jaako Honkanen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2551 bulkbil.
4) Runeborgs Åkeri, Håkan Runnheden, Helsingborg, Scania T164 dragbil.
5) Renax Stängsel, Pelle & Fredrik Andersson, Norrköping, Scania R500 snabblåsbil/betongbil.

Public Choice, Utmanarklassen
1) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Lapua, Finland, Scania R560 styckegodsbil.
2) DMS Entreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare.
3) Mikael Nilsson Åkeri, Mikael Nilsson, Björbo, Volvo FH460 styckegodsbil.
4) Micke Malmbergs Åkeri, Nicke Thomsson, Romakloster, Scania R620 Styckegodsbil.
5) P Björk Transport, Peter Björk, Bennäs, Finland, Scania R500 Dragbil med djurtransporttrailer.

Long Distance
1) 342, Scania 164 2002, Giorgo Mattersdorfer, Österrike (172 mil)

Best non-Scandinavian Truck
1) 107, Scania 143, Legro Potgrond, Holland
2) 287, Daf XF 105, Reich Transportunternehmen, Tyskland

Bästa Konstruktion Påbyggnad
1) Theo Mulder, Hollänsk skåppåbyggare

Bästa Påbyggnad
1) Tjisterman & Pronk, Aron Plug, Asarum, Scania R500, Styckegodsbil.
2) Mjölby Bärgning & Transport, Markus Djärf, Dennis Sandberg, Mjölby, Volvo FH16 bärgningsbil.
3) B. Gustavsson Åkeri, Daniel Gustavsson, Kristdala, Volvo FH16 Kombinationsbil.

Bästa Tank- och Bulkbil
1) 2, Mercedes Actros 2551 2012, Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Finland
2) 144, Scania R730 2013, Österlens Bulk AB, Patrik Mårtensson, Brösarp
3) 290, Scania R500 2007, Magnusson Transport, Mattias Nilsson, Arnäsvall

Bästa Specialbil
1) 301, Volvo FH13 2012, Preben O. Nielsen, Henrik Kofodt, Danmark
2) 204, Scania R560 2013, Benny Rasmussen, Johnny, Danmark
3) 110, Volvo FH540 2013, Claus Hansen, Tom Hansen, Danmark

Bästa Kombinationsbil
1) 229, Scania R560 2011, CD Åkeri AB, Crille Dannström, Sävsjö
2) 74, Scania R620 2011, DMS Entreprenad, Sofie Andersson, Norrköping
3) 249, Scania R500 2008, Per Broddes Åkeri, Martin Linderoth, Vellinge

Bästa Tippbil
1) 88, Scania R560 2012, Brian Nielsen, Joachim Nielsen, Danmark
2) 343, Scania R580 2004, Ofner Armin, Österrike
3) 125, Scania R620 2009, Klockrike Fjärr AB, ”Adde”, Borensberg

Bästa Flisbil
1) 121, Scania R560 2013, Peter Jonasson Åkeri AB, Peter Jonasson, Väja
2) 176, Scania R560 2012, Lasse Tynjälä Oy, Rami Tynjälä, Finland
3) 198, Scania R144 2001, TL Alltjänst AB, Roger Thorsson, Linköping

Bästa Timmerbil
1) 89, Volvo FH16 2011, T Felle & Sønner Transport AS, Øysten Felle, Norge
2) 4, Sisu Polar 550 2012, Kaarlo Rundgren, Kaarlo Rundgren, Finland
3) 96, Scania R560 2012, Jan Johansson Skogstransporter AB, Kristoffer Johansson, Brösarp

Bästa Dragbil 2011-2013
1) 168, Scania R560 2011, Repinski Transport, Grzegorz Stalke, Polen
2) 287, DAF XF105 2012, Transport unter nehmen, Philipp Reich, Tyskland
3) 82, MAN TGX 2013, JS Distribusjon, Thomas Skjørestad, Norge

Bästa Dragbil -2010
1) 184, Scania R620 2010, Andreas Schubert int. Transport, Andreas Schubert, Tyskland
2) 6, Scania T164 2006, Runeborgs Åkeri, Håkan Runheden, Helsingborg
3) 7, Scania R620 2009, TDL Entreprenad, Tommy Nilsson, Sjövik

Bästa Dragbil med trailer
1) 1, Scania T164 2003, Pouls Bremseservice, Martin Larsen, Danmark
2) 182, Scania R500 2012, P Björk Transport, Peter Björk, Finland
3) 64, Scania R560 2011, Kuljetus-Jalava Ky, Jallu Jallava, Finland

Bästa Styckegodsbil
1) 3, Volvo FH16 2013, Ekdahl Trucking, Ralph Ekdahl, Klippan
2) 109, Scania R560 2013, Kuljetus Ristimaa Oy, Juha Ristimaa, Finland
3) 52, Scania R500 2011, Tijsterman & Pronk, Aron Plug, Asarum

Bästa Lack
1) 1, Scania T164 2003, Pouls Bremseservice, Martin Larsen, Danmark
2) 9, Scania R480 2009, T. Gahnes Åkeri, ”Tudde”, Visby
3) 3, Volvo FH16 2013, Ekdahl Trucking, Ralph Ekdahl, Klippan

Bästa Inredning
1) 79, Scania R560 2013, Leif Nilsson, Danmark
2) 109, Scania R560 2013, Kuljetus Ristimaa Oy, Juha Ristimaa, Finland
3) 3, Volvo FH16 2013, Ekdahl Trucking, Ralph Ekdahl, Klippan

Runner Up x10
191, Citroën Nemo 2008, PJ:s Verkstad, ”Budda”, Alingsås
172, Volvo FH 420 1998, Tullängsskolan Transport, Marcus, Fjugesta
83, Mercedes Actros 2551 2013, Henrik Hansen, Danmark
251, Scania R730 2013, Mickes Åkeri, Peter Pfeiffer, Bläntarp
115, Scania T580 2006, Garnborns Åkeri & Maskin, Jens Emanuelsson, Ronneby
152, Scania R560 2013, Gårdskärs Åkeri & Buss AB, Per Andersson, Skutskär
52, Scania R500 2011, Tijsteman & Pronk, Aron Plug, Asarum,
80, Volvo FH 460 2013, Mikael Nilsson Åkeri AB, Mikael Nilsson, Björbo
229, Scania R560 2011, CD Åkeri AB, Chrille Dannström, Sävsjö
263, Scania R560 2011, GA:s Grus & Shakt AB, Gustav Andersson, Hammar

Bästa Veteranbil
1) 177, Scania-Vabis LS76 1967, AB Bengt Forsgårds Åkeri, Habo
2) 95, Volvo F881970, Alfred Johansson, Bjuv
3) 213, Scania-Vabis LS63 1952, Berndt Eriksson, Boxholm

Bästa Lättlastare
1) 93, Mercedes Sprinter 2013, Kuljetus-Jalava Ky, Timo Jalava, Finland
2) 344, VW Transporter 2010, Lasses Entreprenad i Frillesås AB, Lars Gustavsson, Frillesås
3) 234, Mercedes Sprinter 2013, Lundmans Djurtransporter, Erik Lundman, Öjebyn

Mini Nordic Trophy 2013
Peoples Choice
1) Scania Elm Street, Janne Liljedal

Mini Nordic Trophy2013
Juniorer upp till 15 år
1) Scania R620 Skåneland, Team Andreas
2) Scania R480, Lukas Åberg
3) Scania R730 Abbekås, Team Andreas

Mini Nordic Trophy 2013
Trailer/släpkombinationer
1) 93, Scania Elmstreet, Janne Liljedal
2) 91, KittyExpressen Scania R620, Team Andreas
3) 94, Scania Timmerbil R620, Morgan Håkansson

Mini Nordic Trophy 2013
Bilar med påbyggnad
1) 31, Scania R620 Tungdragare, Morgan Håkansson
2) 35, T Scania tanksläp, Team Henkes
3) 37, Volvo Lastväxlare, Team Henkes

Mini Nordic Trophy 2013
Dragbilar
1) 2, Scania T143 GT 25, Bengt Gustafsson
2) 1, Scania R620 Longline, Morgan Håkansson
3) 6, Western Star cab, Bengt Gustafsson

SM i Krankörning
1) Christer Tingö, Br. Ringö Åkeri, Askersund, 1,59 minuter
2) Adam Pettersson, A Pettersson Åkeri, Arboga, 2,21 minuter
3) Niklas Jansson, Jansson & Frank Transport, Linköping, 2,23 minuter