Resultatlista Nordic Trophy 2012

Nordic Trophy 2012
1. Pouls Bremseservice, Toreby, Danmark, Scania T164 (115)
2. Kuljetus Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros (1)
3. Ekdahls Åkeri, Klippan, Volvo FH16 (2)

Nordic Trophy 2012 – Mästarklassen
1. Kuljetus Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros Z551 (1)
2. Ekdahls Åkeri, Klippan, Volvo FH16 (2)
3. Renax Stängsel, Söderköping, Scania R500 (3)
4. TDL Entreprenad, Sjövik, Scania R620 (9)
5. T. Gahnes Åkeri, Visby, Scania R480 (7)

Nordic Trophy 2012 – Utmanarklassen
1. Pouls Bremseservice, Toreby, Danmark, Scania T164 (115)
2. Kaarlo Rundgren, Pello, Finland, Sisu Polar 550 (125)
3. Runeborgs Åkeri, Helsingborg, Scania T164 (101)
4. N.A. Schakt, Bollebygd, Volvo FH16 (122)
5. STS GmbH, Cottbus, Tyskland, Scania T124 (143)

Bästa Påbyggnad
1. Maltes Transport/Malte och Fredrik Henriksson, Karlstad (111)
2. Lerbergs Entreprenad/Tommy och Henry Berntsson (168)
3. Hali Transport/Hans Lindsmyr och Patrik Gustafsson, Gävle (187)

Konstruktionspris
Lagab från Laholm

Bästa Styckegodsbil
1. Ekdahls Åkeri, Klippan, Volvo FH16 (2)
2. Teijsterman & Pronk, Rijnsburg, Holland, Scania R500 (120)
3. Jimmie Karlssons Transport, Kumla, Scania R730 (110)

Bästa Dragbil – upp till 2009
1. Hja Van Dalen, Kekerdom, Holland, Volvo FH16 (119)
2. Kraimans Show Trucks, Vendelsö, Scania R144 (54)
3. Pouls Bremseservice, Toreby, Danmark, Scania T164 (115)

Bästa Dragbil – 2010-2012
1. Englafrakt, Munka-Ljungby, Scania R560 (102)
2. A.R. Freight, Närpes, Finland, Scania R730 (6)
3. Kuljetus Jalava, Viiala, Finland, Scania R560 (10)

Bästa Dragbil med egen trailer
1. Englafrakt, Munka-Ljungby, Scania R560 (102)
2. A.R. Freight, Närpes, Finland, Scania R730 (6)
3. Kuljetus Jalava, Viiala, Finland, Scania R560 (10)

Bästa Kombinationsbil
1. T. Gahnes Åkeri, Visby, Scania R480 (7)
2. Per Broddes Åkeri, Vellinge, Scania R560 (200)
3. DMS Entreprenad, Norrköping, Scania R620 (329)

Bästa Timmerbil
1. Nämans Åkeri, Gräsmark, Scania R730 (196)
2. Kaarlo Rundgren, Pello, Finland, Sisu Polar 550 (125)
3. Bertil Gustavssons Åkeri, Kristdala, Volvo FH16 700 (131)

Bästa Flisbil
1. Telhaug Transport, Eiken, Norge, Scania R620 (117)
2. Kuljetus Lasse Tynjälä, Scania R650 (112)
3. Linghems Åkeri, Fornåsa, Scania R560 (317)

Bästa Specialbil
1. Renax Stängsel, Söderköping, Scania R500 (3)
2. N.A Schakt, Bollebygd, Volvo FH16 (122)
3. Pierre Hälls Transport, Norrköping, Scania R620 (65)

Bästa Tippbil
1. P.O. Nielsen, Ballerup, Danmark, Volvo FH500 (134)
2. Brian Nielsen Transport, Karise, Danmark, Scania R560 (144)
3. S.Verbeek, Zoelen, Holland, Scania R730 (190)

Bästa Tank och Bulk
1. Kuljetus Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros Z551 (1)
2. Tank Cargo, Kvissleby, Scania R480 (92)
3. Br. Berglunds Åkeri, Ljung, Scania R500 (303)

Bästa Lättlastare
1. Nissan Navara, Monninkylä, Finland, Koskoja Oy (193)
2. Kaarlo Rundgren, Pello, Finland, Mercedes Vito (126)
3. KP Skyltfabrik, Alingsås, VW Amarok (315)

Bästa Veteranbil
Famjo Transport, Bjuv, Volvo F88 (186)

Bästa Inredning
Telhaug Transport, Eiken, Norge, Scania R620 (117)

Bästa Lack
Pouls Bremseservice, Toreby, Danmark, Scania T164 (115)

Mini Nordic Trophy – People´s Choice
Morgan Håkansson, Scania R620 Timmerbil (51)

SM i Krankörning
1. Knatte Johansson, Tranås
2. Henrik Liljegren, Vimmerby
3. Pär Andersson, Karlskrona

SM i Manöverprov
1. Martin Börjesson, Tranås
2. Jimmy Hedblom, Näsviken
3. Kent Ardenvik, Påarp