Resultatlista Nordic Trophy 2011

Mini Nordic Trophy Dragbil
1 Thomas Helin, International Lonestar
2 Johan Englund, Scania Longline
3 Svane Kull, Scania ”Elinor”

Mini Nordic Trophy Bil med påbyggnad
1. Morgan Håkansson, Volvo FH16, plogbil
2. Svante Kull, Scania ”Bob Marley”
3. Johan Englund, Scania Lastväxlare

Mini Nordic Trophy Trailer/släpkombinationer
1. Martin Gunnarsson, Scania R620, Smirnoff
2. Morgan Håkansson, Timmerbil
3. Lucas Åberg, Scania R650, Borlänge Fjärr

Mini Nordic Trophy Juniorer upp till 15 år.
1. Lucas Åberg, Scania R650, Borlänge Fjärr
2. Phili Lundmark, Scania R730

Mini Nordic Trophy People´s Choice
Martin Gunnarsson, Scania R620, Smirnoff

Mini Nordic Trophy Boijes Favorit
Morgan Håkansson, Volvo Plogbil

Mini Nordic Trophy Svempas Favorit
Johan Englund, Scania Longline

Eldflugan (ljusshow)
Renax Stängsel, Scania R500

Best Non Scandinavian Truck
1. Repinski Transport, Volvo FH, Death Race, Polen
2. Nima Transport, Scania R730, Nederländerna

Bästa Lättlastare
1. Transport Minna Jokinen, Toyota Hiace.
2. Transport Minna Jokinen, Mercedes Sprinter
3. TA Shackt och Maskin, Iveco Daily.

Bästa Styckegodsbil
1. Ekdahls Åkeri, Volvo FH16.
2. Trans Härmä, Scania Scania R560
3. Jimmie Karlsson, Scania R730
4. Kuljetus Ristimaa, Scania R560
5. Transab, Scania P360

Bästa Dragbil, 2009-2011
1. AR-Freight, Scania R730
2. Kuljetus Jalava, Scania R560
3. Karhuline KY, Scania R500
4. HJA van Dalen, Volvo FH16
5. TDL Entreprenad,Scania R620

Bästa Dragbil – 2008
1 Kuljetus Ristimaa, Scania R500
2 Nyréns Åkeri, Volvo FH480
3 Leif Nielsen, Scania R560
4 Sea Container Service, Scania R500
5 Jan Hansen, Kenworth, W900

Bästa Dragbil med egen trailer
1. Kuljetus Jalava, R560
2. TDL Entreprenad, Scania R620
3. Leif Nielsen, Scania R560
4. Olles Åkeri, Scania R620
5. Runeborgs Åkeri, Scania T164

Bästa kombinationsbil
1. Renax, Scania R500
2. Dalboreddens Åkeri, Volvo FH16
3. T Gahne, Scania R480
4. WUC, Volvo FH480
5. DS Frakt, Scania R470

Bästa timmerbil
1. T Felle & Sönner, Volvo FH16
2. Bergs Entreprenad, Scania R620
3. Frids Entreprenad, Volvo FH16

Bästa Flisbil
1. Kuljetys Tynjälä, Scania R730
2. Anders Johansson Åkeri, Scania R560
3. Stefan Knutsson Transport, Scania R730

Bästa Specialbil
1. Pierre Häll Transport, Scania R620
2. Aaltonen Special, Scania R560
3. Aaltonen Special MAN TGX
4. PO Nielsen, VolvoFM480
5. JO Hedlunds, Scania P64

Bästa tippbil
1. Brian Nielsen Transport, Mercedes Actros
2. Jawatrans, Volvo FM450
3. Asplunds Shackt & Transport, Volvo FH13
4. Peter Fast Åkeri, Scania R560
5. Klockrike Fjärr, Scania R620

Bästa Tank & Bulk
1. Kuljetus Auvinen, Scania R620
2. Linhems Åkeri, Scania R620
3. Tankcargo, Scania R480
4. CeBe:s, DAF XF105
5. Bengt Forsgårds Åkeri, Scania R500

Bästa Veteranbil:
1 Bengt Forsgårds Åkeri, Scania Vabis LS140
2 Team Ekeberg, Volvo F89
3 Bengt Forsgåds Åkeri, Scania Vabis LS76
4 Hans Hanlinder, Scania Vabis L76
5 Berndt Eriksson, Scania Vabis LS63

Specialpris:
Tidaholm Brandbil, 1926

Bästa inredning
1 AR-Freight, Scania R730
2 Kuljetus Auvinen, Scania R620
3 T Gahne, Scania R480

Bästa lack
1 Kuljetus Auvinen, Scania R620
2 AR-Freight, Scania R730
3 T Gahne, Scania R480

Bästa påbyggnad
1 Jan Olof Sundbergs Åkeri, Volvo FM450, bodbil med 35 tonmeters kran
2 Jansson & Frank Transport, Scania P400, Kran- och krokbil
3 Nykarleby Saneringstjänst, Scania P420, Slamsugare

Long Distance:
Shubert Transporte, 1214 km

Utmanarklassen:
1. Renax Stängsel, Scania R500
2. Karhuline KY, Scania R500
3. AR-Freight, Scania R730
4. Kuljetus Ristimaa, Scania R560
5. Kuljetus Jalava, Scania R560

Mästarklassen:
1.Kuljetus Auvinen, Scania R620
2. Ekdahls Åkeri, Volvo FH16
3. Trans Härmä, Scania R560
4. T Gahne, Scania R480
5. TDL Entreprenad, Scania R620

Nordic Trophy
1. Kuljetus Auvinen, Scania R620
2. Ekdahls Åkeri, Volvo FH16
3. Renax Stängsel, Scania R500